Lotto 791: CARCANI, G. Constitutiones Regum Regni Utriusque Siciliae mandante Friderico II Imperatore per Petrum de Vinea Capuanum praetorio praefectum, et cancellarium concinnatae novissima hac editione summa cura recognitae, et innumeris prope, quibus antea scatebant, erroribus, omnino purgate Ad fidem antiquissimi Palatini Codicis cum graeca earumdem versione e regione latini textus adposita quibus nunc primum accedunt assisiae regum regni siciliae et fragmentum quod superest regesti eiusdem imperatoris ann.1239 &1240. Neapoli, ex Regia typographia, anno MDCCLXXXVI. In folio. Legatura in mezza pelle, dorso a sei nervi, decorato in oro a scomparti, titolo in oro al dorso, carte di guardia marmorizzate, frontespizio in rosso e nero con bella vignetta incisa, elegante incisione in apertura della lettera dedicatoria a Ferdinando I di Borbone, ulteriore testatina incisa prima della prefazione. Testo su due colonne (per quanto riguarda la prima parte dedicata alle Constitutiones, in latino e greco). pp. XXIV, 459. Bellissimo esemplare in ottimo stato di conservazione, carta frusciante, lievi fenomeni di brunitura.
Base d'asta € 500
Prezzo attuale € 500
Lotto non in vendita